امروز

یکشنبه, ۴ تیر , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۶:۱۹ قبل از ظهردبیر کل اتحادیه عرب تاکید کرد اختلاف نظر کشورهای عربی در خصوص بحران‌های کنونی منطقه قدرت تاثیرگذاری و نفوذ اتحادیه عرب را تضعیف می‌کند.

به گزارش جردن نیوز، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در گفتگو با روزنامه “الحیاه” عربستان در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اظهار داشت: نقش اتحادیه عرب در بحران سوریه سال‌ها قبل، پس از آنکه پرونده به شورای امنیت سپرده و مذاکرات به آمریکا و روسیه منحصر شد، پایان یافت.

ابو الغیط افزود:‌ با وجود اینکه اتحادیه عرب از استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه خواسته بود گزارش‌هایی از این بحران به شورای وزارتی اتحادیه ارائه دهد و مجددا ایده‌ نظام فدرالی را به عنوان راه‌حلی برای این بحران که می‌تواند حافظ تمامیت ارضی سوریه و وحدت میان تمامی مردم آن باشد، مطرح کرد اما در حال حاضر نقش اتحادیه عرب تنها به موضعگیری و صدور بیانیه‌ها محدود شده است.

دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه درباره بحران لیبی نیز اظهار داشت: در تلاش برای تعیین فرستاده ویژه اتحادیه عرب برای فعالیت در کنار مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل به لیبی هستیم و مقدمات انتصاب فرستاده ویژه اتحادیه برای رسیدگی به بحران لیبی آغاز شده است.

وی با رد این مساله که اتحادیه عرب، موضعگیری مصر را در مورد مخالفان سوریه و نه موضعگیری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را انعکاس می‌دهد، گفت: این مطلب درست نیست و ما تنها موضعی را در  پیش می‌گیریم که قطعنامه‌های اتحادیه درباره سوریه را بازتاب می‌دهد چه در این پرونده و چه سایر پرونده‌ها. اگر قطعنامه‌ای از سوی کشورهای عربی در موردی صادر می‌شود، اتحادیه به کلمه به کلمه به آن پایبند است.

ابوالغیط در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اتحادیه عرب نیروی هوایی در اختیار دارد یا خیر، گفت: اگر نیروی هوایی و یا به معنای درست‌تر نیروی زمینی در اختیار داشتیم،  از آن برای برقراری آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در سوریه استفاده می‌کردیم.

وی تاکید کرد: اتحادیه عرب چارچوبی است که موضعگیری کشورهای عضو را منعکس می‌کند، گاهی نیز اختلافاتی میان این کشورها در برخی پرونده‌ها وجود دارد که دست اتحادیه و دبیرکل را می‌بندد.

ابوالغیط درباره عدم وجود ارتباطی میان اتحادیه و مخالفان سوریه گفت: اگر مخالفان سوری بخواهند، ما از این مساله استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مراسم افطار و دیدار فعالان حوزه زنان و خانواده با رییس جمهور
مسابقات اسب دوانی کورس بهاره – کرمانشاه
امضای تفاهم نامه بین مرکز پژوهش های مجلس و اتاق اصناف ایران
عیادت رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله مظاهری

نخستین فیلم از تیراندازی در فرودگاه مهرآباد
فیلمی دیده نشده از حضور سردار سلیمانی در جبهه
آیه های زندگی – عمل در مؤاخذه
تمام قد برای قدس…

آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران
صوت / پیام یک آتش نشان: برای آتش نشان ها دعا کنید

صفحه اول روزنامه‌های ۳ تیر ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳ تیر ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳ تیر ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۱ تیر ۹۶