امروز

چهارشنبه, ۹ فروردین , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۳:۴۷ بعد از ظهر


به گزارش سرویس سیاسی جردن نیوز، روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز (Washington Times) با انتشار گزارشی ضمن ابراز نگرانی از گسترش نفوذ ایران در عراق پس از شکست کامل داعش در این کشور، به مقامات آمریکایی پیشنهاد کرده است برای جلوگیری از این موضوع وارد عمل شوند.

 

در این گزارش آمده است: «آمریکا پیش از این برای بازسازی افغانستان و عراق جنگ زده هزینه گزافی متحمل شده است اما به نظر می رسد تمایل چندانی در واشنگتن برای ایفای نقش در سومین بازسازی بزرگ یعنی جنگ فعلی عراق وجود ندارد.

 

مقامات آمریکا می گویند اینبار نوبت خود عراق است که مسئولیت بازسازی را برعهده گیرد و این در حالی است که عراق از نظر مالی در تنگنا قرار دارد و در حال رهبری مبارزات برای بیرون راندن ارتش داعش از کشور است.

 

یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با واشنگتن تایمز عنوان کرد که ما هزینه مشخصی برای کمک به بازسازی عراق در نظر نگرفته ایم و بودجه خاصی مانند آنچه در سال ۲۰۰۳ صورت گرفت، به این موضوع اختصاص داده نشده است.

 


یکی از منابع نظامی بغداد در گفتگو با واشنگتن تایمز می گوید که بحث چندانی میان وزرای عراقی درباره خرابی های جنگ در شهرهایی مانند موصل و کاری که پیش رو است، صورت نگرفته است؛ شهرهایی که برای دو سال تحت سلطه تروریست های داعش بوده اند.

 

این منبع عنوان کرد: “وقتی از آن ها درباره اینکه روز پس از شکست داعش چه اتفاقی خواهد افتاد و با چالش بازسازی چگونه روبرو خواهیم شد سئوال می پرسی، شانه بالا می اندازد و سرتکان می دهند. من با کسی صحبت نکردم که پاسخ مناسبی دراین رابطه داشته باشد. من از آن ها می پرسم که هزینه ای بازسازی چگونه تامین خواهد شد و آن ها می گویند که چیزی در این رابطه نمی دانند. ما چگونه قرار است بحران های انسانی در روستاهای تخریب شده را حل کنیم؟ کسی پاسخی در این رابطه ندارد.”

 

در ادامه این گزارش آمده است: «عقب کشیدن آمریکا و عدم حمایت از عراق برای بازسازی موصل، مسیر را برای نقش آفرینی ایران باز می کند.

 

خلاء‌ای که بی پولی عراق برای بازسازی موصل ایجاد می کند، درها را به روی ایران باز خواهد کرد تا نفوذ و تاثیری گذاری خود در منطقه را گسترش دهد.


عراق [پس از شکست داعش] به شریکی واقعی نیاز دارد تا در حرکت رو به جلو به بغداد کمک نماید؛ اگر آمریکا و دیگر کشورهای ائتلاف این کار را نکنند، شاهد شراکت ایران با عراق خواهیم بود که نتیجه خوبی برای آمریکا و منطقه به دنبال ندارد.»

 

 

 

 

 

۵۰۶

 Source link

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

المان های نوروزی در کرج
اولین جلسه هیات وزیران در سال جدید
مسجد وکیل و یا مسجد سلطانی/گزارش تصویری
موزه عمارت آصف/ خانه کُرد

پیام نوروزی مردم «یمن» برای ایرانیان
مانور سپاه آزادسازی جولان
از کویر جن ریگ تا جنگل گیسوم
از آبشار مارگون سپیدار تا دریاچه آبان

صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران
صوت / پیام یک آتش نشان: برای آتش نشان ها دعا کنید
صوت / مداحی «کاشکی قسمتم بشه کربلا» با نوای امیر عباسی
صوت / بیا که زینبم میاد به کربلا (حاج محمود کریمی)

صفحه اول روزنامه‌های ۲۷ اسفند ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های ۲۶ اسفند ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۶ اسفند ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۶ اسفند ۹۵