امروز

جمعه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۷:۴۲ قبل از ظهر


به گزارش سرویس سیاسی جردن نیوز، روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز (Washington Times) با انتشار گزارشی ضمن ابراز نگرانی از گسترش نفوذ ایران در عراق پس از شکست کامل داعش در این کشور، به مقامات آمریکایی پیشنهاد کرده است برای جلوگیری از این موضوع وارد عمل شوند.

 

در این گزارش آمده است: «آمریکا پیش از این برای بازسازی افغانستان و عراق جنگ زده هزینه گزافی متحمل شده است اما به نظر می رسد تمایل چندانی در واشنگتن برای ایفای نقش در سومین بازسازی بزرگ یعنی جنگ فعلی عراق وجود ندارد.

 

مقامات آمریکا می گویند اینبار نوبت خود عراق است که مسئولیت بازسازی را برعهده گیرد و این در حالی است که عراق از نظر مالی در تنگنا قرار دارد و در حال رهبری مبارزات برای بیرون راندن ارتش داعش از کشور است.

 

یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با واشنگتن تایمز عنوان کرد که ما هزینه مشخصی برای کمک به بازسازی عراق در نظر نگرفته ایم و بودجه خاصی مانند آنچه در سال ۲۰۰۳ صورت گرفت، به این موضوع اختصاص داده نشده است.

 


یکی از منابع نظامی بغداد در گفتگو با واشنگتن تایمز می گوید که بحث چندانی میان وزرای عراقی درباره خرابی های جنگ در شهرهایی مانند موصل و کاری که پیش رو است، صورت نگرفته است؛ شهرهایی که برای دو سال تحت سلطه تروریست های داعش بوده اند.

 

این منبع عنوان کرد: “وقتی از آن ها درباره اینکه روز پس از شکست داعش چه اتفاقی خواهد افتاد و با چالش بازسازی چگونه روبرو خواهیم شد سئوال می پرسی، شانه بالا می اندازد و سرتکان می دهند. من با کسی صحبت نکردم که پاسخ مناسبی دراین رابطه داشته باشد. من از آن ها می پرسم که هزینه ای بازسازی چگونه تامین خواهد شد و آن ها می گویند که چیزی در این رابطه نمی دانند. ما چگونه قرار است بحران های انسانی در روستاهای تخریب شده را حل کنیم؟ کسی پاسخی در این رابطه ندارد.”

 

در ادامه این گزارش آمده است: «عقب کشیدن آمریکا و عدم حمایت از عراق برای بازسازی موصل، مسیر را برای نقش آفرینی ایران باز می کند.

 

خلاء‌ای که بی پولی عراق برای بازسازی موصل ایجاد می کند، درها را به روی ایران باز خواهد کرد تا نفوذ و تاثیری گذاری خود در منطقه را گسترش دهد.


عراق [پس از شکست داعش] به شریکی واقعی نیاز دارد تا در حرکت رو به جلو به بغداد کمک نماید؛ اگر آمریکا و دیگر کشورهای ائتلاف این کار را نکنند، شاهد شراکت ایران با عراق خواهیم بود که نتیجه خوبی برای آمریکا و منطقه به دنبال ندارد.»

 

 

 

 

 

۵۰۶

 Source link

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

پیکر پاک و مطهر ۱۹ شهید گمنام دفاع مقدس عصر پنج شنبه وارد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد شد. گزارش تصویری
اعزام نخستین گروه حجاج گلستان به عربستان
بزرگداشت شهید مدافع حرم محسن حججی
مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی در حسینیه فاطمه زهرا(س)/تصاویر

خط آزاد – کشتار شیعیان در العوامیه
ما قوی هستیم
مدیریت ویروسی
مراقب باشید به کودکان ظلم نشود

ویژه عید سعید فطر -قطعه صوتی عید صیام
آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۵ مرداد ۹۶