امروز

پنج شنبه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۲:۰۲ قبل از ظهر

      چهارشنبه - ۱۹ آبان ۱۳۹۵      181372      41 بازدید   
۲۱۳۳۷۷۸٫jpgبه گزارش جردن نیوز، دکتر رضا ملک زاده روز چهارشنبه در افتتاحیه شانزدهمین کنگره گوارش و کبد در دانشگاه شهید بهشتی، افزود: باتوجه به شیوع ۶۰ درصدی سرطان‌های گوارش در کشور، توجه به این دسته از سرطان ها ضروری است. 

وی با اشاره به راه اندازی سیستم ثبت سرطان‌های گوارش برای اولین بار در برخی مراکز درمانی کشور، ادامه داد: تکمیل سیستم ثبت و ریجستری زیرساخت مستحکمی برای انجام تحقیق و پژوهش ایجاد می کند.  

معاون وزیر بهداشت از غربالگری افراد بالای ۳۵ سال در ۱۵ استان کشور خبر داد و افزود: غربالگری نقش موثری در پیشگیری و کاهش بیماری ها دارد.  

وی افزایش امید به زندگی به میزان ۳۲ سال در ایران را از دستاوردهای نظام سلامت خواند و ادامه داد: براساس آمار جهانی در سال ۲۰۱۳ امید به زندگی مردان ایرانی ۷۶/۳ و زنان ایرانی ۸۰/۷ سال بوده که از متوسط جهانی بالاتر است اما هدف ما رساندن این عدد به ۸۵ سال در زنان و ۸۰ سال در مردان است.

به گفته ملک زاده، در حال حاضر ۷۰ درصد ایرانی ها چاق و یا در معرض چاقی هستند و همچنین ۱۰ درصد مبتلا به دیابت و ۲۵ درصد در مرحله پیش دیابت هستند که هشدار جدی برای آینده نظام سلامت است.  

رئیس انجمن گوارش و کبد، شیوع بیماری های غیرواگیر مثل چاقی و دیابت را چالش امروز نظام سلامت دانست و اظهار داشت: در حوزه گوارش باید در مسیر پیشگیری از بیماری‌هایی مانند سرطان کولون یا سیروز بد کبدی ناشی از هپاتیت C و B حرکت کنیم.

وی با اشاره به فعالیت های پیشگیری، تشخیصی و درمانی حوزه گوارش در ۲۰ سال اخیر، ادامه داد: بر اساس مطالعه جهانی بیماری‌ها، ۴۹ درصد مرگ و میرهای ایرانیان در سال ۱۹۹۰ ناشی از بیماری های غیرواگیر بوده، در حالی که این عدد در سال ۲۰۱۵ به ۷۹ درصد رسیده است.  

ملک زاده با بیان اینکه امروز ۵۲ درصد مرگ و میرها مربوط به سکته های مغزی و قلبی هستند، ادامه داد: ۸۰ درصد سکته های قلبی و مغزی قابل پیشگیری هستند.  

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: از ۳۸۵ هزار مرگ ثبت شده در سال ۹۴، ۵۵ درصد آنها زیر ۷۰ سال و ۲۵ درصد آنها زیر ۵۰ سال هستند که این آمار حاکی از بالا بودن میزان مرگ و میر زودرس در ایران است.

 

وی درباره مرگ و میر ناشی از سرطان‌های گوارش یادآور شد: سرطان معده و مری به ترتیب رتبه رتبه های اول و دوم مرگ را در سنین زیر ۵۰ سال دارند.  

ملک زاده افزود: بیش از ۵۰ هزار نفر سالانه از بیماری سیروز کبدی جان خود را از دست می دهند، این در حالی است که بسیاری از سیروزها ناشی از هپاتیت بوده و قابل پیشگیری هستند.

شانزدهمین کنگره گوارش و کبد ایران تا ۲۱ آبان ۹۵ در دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.Source link

 

فایل های صوتی مشابه

۷۶۸۳۰۹٫jpg

بالا رفتن میزان کلسترول در افراد دیابتی

      448984      71 بازدید   
۲۴۹۲۲۵۳٫jpg
۱۹۷۷۳۰۷٫jpg

چرا وزیر بهداشت باید پزشک باشد

      448876      116 بازدید   
۲۱۷۷۵۷۰٫jpg

شنیدنی

 
۷۰۶۰۸۹٫jpg
 ۰۷ تیر ۱۳۹۶
 23046 بازدید

ویژه عید سعید فطر -قطعه صوتی عید صیام

۷۲۹۷۸۱٫jpg
 ۲۴ خرداد ۱۳۹۶
 29930 بازدید

آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن

۷۲۸۷۱۸٫jpg
 ۲۲ خرداد ۱۳۹۶
 30861 بازدید

«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار