امروز

چهارشنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۷:۲۴ قبل از ظهر

      چهارشنبه - ۱۹ آبان ۱۳۹۵      181372      32 بازدید   
۲۱۳۳۷۷۸٫jpgبه گزارش جردن نیوز، دکتر رضا ملک زاده روز چهارشنبه در افتتاحیه شانزدهمین کنگره گوارش و کبد در دانشگاه شهید بهشتی، افزود: باتوجه به شیوع ۶۰ درصدی سرطان‌های گوارش در کشور، توجه به این دسته از سرطان ها ضروری است. 

وی با اشاره به راه اندازی سیستم ثبت سرطان‌های گوارش برای اولین بار در برخی مراکز درمانی کشور، ادامه داد: تکمیل سیستم ثبت و ریجستری زیرساخت مستحکمی برای انجام تحقیق و پژوهش ایجاد می کند.  

معاون وزیر بهداشت از غربالگری افراد بالای ۳۵ سال در ۱۵ استان کشور خبر داد و افزود: غربالگری نقش موثری در پیشگیری و کاهش بیماری ها دارد.  

وی افزایش امید به زندگی به میزان ۳۲ سال در ایران را از دستاوردهای نظام سلامت خواند و ادامه داد: براساس آمار جهانی در سال ۲۰۱۳ امید به زندگی مردان ایرانی ۷۶/۳ و زنان ایرانی ۸۰/۷ سال بوده که از متوسط جهانی بالاتر است اما هدف ما رساندن این عدد به ۸۵ سال در زنان و ۸۰ سال در مردان است.

به گفته ملک زاده، در حال حاضر ۷۰ درصد ایرانی ها چاق و یا در معرض چاقی هستند و همچنین ۱۰ درصد مبتلا به دیابت و ۲۵ درصد در مرحله پیش دیابت هستند که هشدار جدی برای آینده نظام سلامت است.  

رئیس انجمن گوارش و کبد، شیوع بیماری های غیرواگیر مثل چاقی و دیابت را چالش امروز نظام سلامت دانست و اظهار داشت: در حوزه گوارش باید در مسیر پیشگیری از بیماری‌هایی مانند سرطان کولون یا سیروز بد کبدی ناشی از هپاتیت C و B حرکت کنیم.

وی با اشاره به فعالیت های پیشگیری، تشخیصی و درمانی حوزه گوارش در ۲۰ سال اخیر، ادامه داد: بر اساس مطالعه جهانی بیماری‌ها، ۴۹ درصد مرگ و میرهای ایرانیان در سال ۱۹۹۰ ناشی از بیماری های غیرواگیر بوده، در حالی که این عدد در سال ۲۰۱۵ به ۷۹ درصد رسیده است.  

ملک زاده با بیان اینکه امروز ۵۲ درصد مرگ و میرها مربوط به سکته های مغزی و قلبی هستند، ادامه داد: ۸۰ درصد سکته های قلبی و مغزی قابل پیشگیری هستند.  

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: از ۳۸۵ هزار مرگ ثبت شده در سال ۹۴، ۵۵ درصد آنها زیر ۷۰ سال و ۲۵ درصد آنها زیر ۵۰ سال هستند که این آمار حاکی از بالا بودن میزان مرگ و میر زودرس در ایران است.

 

وی درباره مرگ و میر ناشی از سرطان‌های گوارش یادآور شد: سرطان معده و مری به ترتیب رتبه رتبه های اول و دوم مرگ را در سنین زیر ۵۰ سال دارند.  

ملک زاده افزود: بیش از ۵۰ هزار نفر سالانه از بیماری سیروز کبدی جان خود را از دست می دهند، این در حالی است که بسیاری از سیروزها ناشی از هپاتیت بوده و قابل پیشگیری هستند.

شانزدهمین کنگره گوارش و کبد ایران تا ۲۱ آبان ۹۵ در دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.Source link

 

فایل های صوتی مشابه

۲۲۵۴۳۳۸٫jpg

آب بنوشید تا چاق نشوید

      364279      0 بازدید   
۲۴۰۸۵۹۴٫jpg

بخش خصوصی موافق ۹ ماه مرخصی زایمان نیست

      364230      29 بازدید   
۲۱۲۵۳۰۸٫jpg
۲۰۶۹۳۳۷٫jpg

شنیدنی

 
۶۸۴۳۷۹٫jpg
 ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
 36320 بازدید

صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران

۶۷۶۷۸۳٫jpg
 ۳۰ دی ۱۳۹۵
 43066 بازدید

صوت / پیام یک آتش نشان: برای آتش نشان ها دعا کنید

۶۵۳۸۱۵٫jpg
 ۳۰ آبان ۱۳۹۵
 47668 بازدید

صوت / مداحی «کاشکی قسمتم بشه کربلا» با نوای امیر عباسی