امروز

پنج شنبه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۸:۲۹ قبل از ظهرساعت: ۰۹:۲۱
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
شناسه خبر: ۹۴۹۷۵۱

با توجه به وجود تمام موانع و مشکلات پیش روی تولیدکنندگان داخلی، باید گفت پرورش شترمرغ یکی از بهترین راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و از سودآوری بسیار خوبی برخوردار است اما متاسفانه حمایت شایانی از این امر انجام نمی‌شود.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی جردن نیوز به نقل از بلاغ، این روزها که همه در تیتر روزنامه‌ها و اخبار دنبال صف استخدامی هستند و یا بعضی‌ها منتظرند تا کسی کاری را شروع و موفق شود و راه را برایشان باز کند، در این میان کسانی هم به دنبال خلاقیت و نوآوری هستند و از هر فرصتی برای بهتر زندگی کردن استفاده می‌کنند.


 کارآفرینی، مقدس‌ترین خدمت اجتماعی

 


کارآفرینی به معنای خلاقیت در کار و ایجاد فرصت‌های جدید اقتصادی و تولیدی و خلق ارزش جدید با خطرپذیری در منابع مالی، از عوامل رشد و شکوفایی اقتصادی است.


 


امروز کارآفرینی موتور محرک جامعه در بخش‌های مختلف به‌ویژه اقتصاد است و کارآفرینان نخبگان جامعه هستند.


 


اقتصاد مقاومتی، که مقام معظم رهبری نخستین بار آن را تشریح کردند، در واقع فلش خروج از بحران‌های ناشی از تحریم‌ها و حکایتی از تلاش‌های نوآورانه و خلاقانه و در واقع پاتکی در مقابل حمله‌های سیاسی غرب است.


 


همچنین ایجاد فضای مناسب برای کارآفرینی در کشورها، منافع ملی را به دنبال دارد به عبارت بهتر، کارآفرینی موتور رشد و توسعه است.


کارآفرینی و تولید با شترمرغ

 


با افزایش روزافزون تقاضا برای گوشت، پرورش شترمرغ علی‌رغم اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا از اواخر ۱۹۷۰ به بعد مورد توجه قرار گرفت اما در ایران طی برنامه سوم توسعه با واردات تعدادی جوجه شترمرغ به کشور، این صنعت به صورت جدی شروع به کار کرد و علی‌رغم نوظهور بودن، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی منبع جدید تامین بخش پروتئینی شد.


 


طبق بررسی‌های به عمل آمده توسط کارشناسان، تمام نقاط ایران برای پرورش شترمرغ مناسب است هر چند در آب و هوای گرم و خشک سازگاری بهتری دارد.


از خواص و فواید شترمرغ بدانیم

 


شترمرغ از جمله پرندگانی است که جایگاه ویژه‌ای در بین طیور دارد، چراکه می‌توان از گوشت، پوست، پر، تخم مرغ و همچنین در صنعت پزشکی از پیوند قرنیه آن برای چشم انسان و غضروف آن در پیوند استخوان استفاده کرد.


 


همین‌طور گوشت این پرنده دارای آهن بالا و خواص درمانی بسیار و در درمان بیماری‌های قلبی و بیمارانی، که دارای چربی خون هستند، نقش بسزایی دارد و چرم آن هم‌ردیف پوست کروکدیل و مار و قدرت سازگاری و سودآوری بالای این پرنده در مقابل هزینه پایین تولید، کار متقاضیان را آسان‌تر کرده است.


 


شتر مرغ تقریبا ۶۰ تا ۵۰ سال عمر می‌کند و در شرایط آب و هوایی ایران از ۱۸ ماهگی شروع به تخم‌گذاری کرده و این توانایی را تا ۳۵ الی ۴۰ سالگی حفظ می‌کند، و با گذاشتن ۴۰ الی ۸۰ تخم و بعضاً بیشتر، در فصول تخم‌گذاری جزو یکی از پر زاد و ولدترین احشام صنعتی نسبت به گاو و گوسفند است.


سخنان یک تولیدکننده و پرورش‌دهند شترمرغ در مازندران

 


در همین راستا خبرنگار ما به سراغ یکی از کارآفرینان عرصه تولید و پرورش شترمرغ علی اعظم‌خیری متولد ۱۳۴۱ از روستای میخران شهرستان آمل رفت. وی با  مدرک تحصیلی دیپلم همراه با همسر و فرزندش در مزرعه خود توانست حدود ۱۰۰ قطعه شترمرغ را پرورش دهد.

http://www.bloghnews.com/images/docs/000241/n00241600-r-b-006.jpg


 


 


این کارآفرین آملی در ابتدا به پرورش ماهی مشغول بود و از سال ۹۱ شروع به تحقیقات در مورد مشاغل مختلف از جمله پرورش شترمرغ کرد، و دوره‌هایی را در تهران و مازندران در کنار افرادی، که به این کار مشغول بودند، به صورت تئوری گذراند.


 


علی اعظم خیری ابتدا با ۲۰ قطعه بچه شترمرغ در یک سالن کوچک، کار را شروع و بعد از مدت یک سال و کسب تجربه و با هزینه‌ای بالغ بر۳۵۰ میلیون با ۱۰۰ عدد بچه شترمرغ کار را به صورت گسترده‌تر آغاز کرد.


 


وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه جایگاه مصرف محصولات شترمرغ در کشور بسیار کم‌رنگ است، اظهار کرد: متاسفانه مصرف گوشت شترمرغ و محصولات جانبی آن همچون روغن، پوست، پر و… هنوز در کشور فرهنگ‌سازی نشده است.


 


وی با اشاره به خواص گوشت شترمرغ و درصد پایین چربی در گوشت این پرنده، تصریح کرد: گوشت شتر مرغ دارویی برای کلیه‌ها و همچنین به دلیل وجود ۲ درصد چربی در گوشت این پرنده، مصرف آن برای کسانی که مشکل چربی خون دارند بسیار مفید است.


 


کارآفرین آملی ادامه داد: گوشت شترمرغ دارای امگا ۹، ۶، سه و مقدار کلسترول پایین است و بهترین روغن برای ماساژ است، چرا که در مدت زمان پنج دقیقه جذب بدن می‌شود.


فرآورده‌های مفید شترمرغ

 


خیری روغن شتر مرغ را در مصارف پزشکی و آرایشی  بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: روغن شترمرغ  برای دردهای مفضلی، چروک پوست، لک‌های صورت و در درمان سوختگی بسیار موثر است و خواص بی‌شمار دیگری که برای مردم شهرمان ناآشنا است و واقعاً برای این موضوع تاسف می‌خورم که چرا با این همه خواص درمانی به آن بی‌توجهی می‌شود.


وی باتوجه به وضعیت کنونی اقتصاد جامعه، دوره بازگشت به سرمایه را بسیار طولانی عنوان کرد و افزود: من به همراه همسر و پسرم  با هم کار می‌کنیم به همین دلیل فقط یک کارگر دارم، با این حال سود‌آوری شترمرغ‌ها در وضعیت کنونی جامعه خیلی کم است و اگر این وضع ادامه پیدا کند باید در اینجا بسته شود.


 


کارآفرین آملی با بیان اینکه اوضاع اقتصادی کشور وخیم است، تصریح کرد: هر شترمرغ ۲ کیلو پر دارد و سال‌های گذشته ۲۵ هزار تومان می‌فروختیم اما در حال حاضر اصلاً از ما نمی‌خرند، یا پوست خام حدود ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد و الان به خاطر تحریم‌ها ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و روغن‌های صادراتی را حدود ۱۰۰ تومان می‌فروختیم و در حال حاضر بسته‌ای ۶ تومان به فروش می‌رسند.


دردها و گلایه‌های مشترک تولیدکنندگان

 


علی اعظم خیری بزرگ‌ترین مشکل کارآفرینان را جریمه‌های دیرکرد بانک‌ها عنوان کرد و ادامه داد: جریمه‌های دیرکرد بانک‌ها بلای جان تولید کنندگان شده است. به نظر بنده، کارشناس بانک باید نرخ سوددهی تولیدی‌ها را تخمین بزند و بانک‌ها بر طبق این سوددهی قسط وام را از تولیدکنندگان بگیرند؛ ما باید سالی ۶۰ میلیون قسط وام پرداخت کنیم در حالی که در سال ۳۰ میلیون تومان درآمد هم نداریم.


 


وی در ادامه اظهار کرد: یک شتر مرغ در یک دوره یک‌ساله به صورت بسیار خوشبینانه ۳۰۰ تومان سوددهی و ۸۰۰ تومان هزینه‌بردار است که در مجموع آن را یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌فروشیم.


 


خیری مشکل دیگر کارآفرینان را وجود قانون‌های دست و پا گیر بیان کرد و گفت: پیگیر مجوز برای بسته‌بندی روغن هستم و اقدامات زیادی انجام دادم، اما اداره بهداشت برای دادن مجوز قانون‌های زیادی گذاشته که باید هزینه گزافی را متحمل شد.


 


وی با بیان اینکه این واسطه‌ها برای بسته بندی، توزیع و … باعث بالا رفتن ارزش افزوده می‌شود، تصریح کرد: همسر بنده با مهارت خاص، حرارت غیرمستقیم و با زحمت زیاد روغن را آب می‌کند تا خواص آن حفظ شود و در حال حاضر نیز با آرم “به‌پر” این روغن را به عطاری‌ها می‌فروشیم.


لزوم همکار مسئولان با تولیدکنندگان

 


این کار آفرین زحمت‌کش با اشاره به اینکه اگر بتوانیم گوشت شترمرغ را خودمان بسته‌بندی و به فروش برسانیم با قیمت مناسبی به بازار عرضه می‌شود، ادامه داد: گوشت را کیلویی ۲۱ تومان به شرکت برای بسته‌بندی می‌فروشیم، آنها کیلویی ۳۶ تومان و مغازه‌دارها آن را ۴۰ تومان می‌فروشند در حالی‌که اگر خودم بتوانم بسته بندی کنم، ۳۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.


 


خیری در ادامه اظهار کرد: قیمت تخم خوراکی شترمرغ ۲۰ هزار تومان، قیمت تخم برای جوجه کشی ۷۰ هزار تومان، جوجه یک روزه ۲۰۰ هزارتومان و یک ماهه ۲۵۰ هزار تومان است.


 


کارآفرین آملی در پایان با بیان اینکه مسئولان باید بیایند از نزدیک به درد دل ما گوش دهند و مشکلات ما را ببینند، خاطرنشان کرد: من تولیدکننده‌ای هستم که سخت تلاش می‌کنم تا بتوانم این مجموعه را حفظ کنم، اما اگر همین‌طور پیش برود نمی‌توانم این کار را ادامه دهم. می‌خواهم برای جوجه‌کشی دستگاه بخرم، اما توان مالی آن را ندارم.


 


شترمرغ نه تنها در بخش اشتغال‌زایی پرنده‌ای مفید است بلکه کارشناسان تغذیه معتقد هستند شترمرغ دارای یکی از مفیدترین گوشت‌ها با ارزش غذایی بالا است.


 


یکی از کارشناسان تغذیه در گفت‌وگو باخبرنگار ما به ارزش غذایی بالای گوشت شترمرغ اشاره کرد و گفت: گوشت شترمرغ با ارزش غذایی بالا در گروه گوشت قرمز طبقه‌بندی می‌شود و یکی از سالم‌ترین نمونه‌های گوشت قرمز با کم‌ترین چربی است.


بازهم از خواص گوشت شترمرغ

 


وی با بیان اینکه کالری، کلسترول و چربی گوشت شترمرغ از گوشت مرغ و حتی بوقلمون نیز پایین‌تر و به دلیل دارا بودن اسیدهای چربی و امگا سه در جلوگیری از لخته شدن خون و افسردگی موثر است، تصریح کرد: سدیم پایینی در گوشت قرمز قرار دارد و به همین علت گوشت شترمرغ برای افرادی که مبتلا به فشار خون هستند، توصیه می‌شود.


 


این کارشناس تغذیه به خواص فراوان گوشت شترمرغ اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از خواص مهم این گوشت، چربی پنهان یا چربی بین بافتی است و به دلیل وجود این نوع چربی مصرف گوشت شترمرغ برای افرادی که از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برند و به دنبال کاهش وزن هستند بسیار مفید و موثر است.


ناآشنایی عمومی، مشکلی بزرگ برای شترمرغ

 


با تمام این تفاسیر به نظر می‌رسد گوشت شترمرغ آن‌گونه که باید در میان مردم و در سبد غذایی خانواده‌ها جای خود را به خوبی باز نکرده و لازم است در زمینه بازاریابی آن نیز اقداماتی انجام شود و با رفع این مشکل، علاوه بر تامین سلامت مردم، مشکل فروش واحدهای پرورش شترمرغ، که با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند، نیز تا حد زیادی رفع شود و رغبت برای سرمایه‌گذاری در پرورش شترمرغ افزایش پیدا کند.


 


با توجه به وجود تمام موانع و مشکلات پیش روی تولیدکنندگان داخلی، باید گفت پرورش شترمرغ علاوه بر تامین سلامت مردم، یکی از بهترین راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و از سودآوری بسیار خوبی برخوردار است، اما متاسفانه حمایت شایانی از این امر انجام نمی‌شود.


 


 

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و سیاه جامگان
مراسم تجلیل از خانواده شهیدان «حججی» و «مشلب» در حرم رضوی برگزار شد/ گزارش تصویری
سومین جشنواره ملی اسباب بازی
پاسداشت شهیدان مدافع حرم ، شهید حججی و شهید مشلب/ گزارش تصویری

خط آزاد – کشتار شیعیان در العوامیه
ما قوی هستیم
مدیریت ویروسی
مراقب باشید به کودکان ظلم نشود

ویژه عید سعید فطر -قطعه صوتی عید صیام
آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران

صفحه اول روزنامه‌های ۲۵ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۵ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۵ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۴ مرداد ۹۶