امروز

چهارشنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۲۳:۵۷ بعد از ظهربه گزارش به گزارش جردن نیوز به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی فعالیت‌های ترویج کتابخوانی، عذرا جوزدانی نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان که در آیین گشایش باشگاه‌های کتابخوانی در شهر گنبد کاوس حضور داشت، گفت: در شهر گنبد استقبال از آیین گشایش جام باشگاه‌های کتابخوانی خوب بود. چون به نظر می‌آید بچه‌های گنبد، نسبت به بچه‌های شهرهای بزرگتر، هم شور و شوق و هم فراغت بیش‌تری برای کتابخوانی دارند و هنوز فشردگی وقت و اضطراب و کلاس‌های پی‌درپی رفتن که در شهرهای بزرگ مد شده، خوشبختانه رواج ندارد و بچه‌ها بکرتر و غریزی‌تر با کتاب برخورد می‌کنند. البته والدین هم خوب همکاری می‌کردند.

وی درباره اثرات برگزاری طرح‌های ترویجی تابخوانی گفت: اگرچه در کار فرهنگی باید منتظر تأثیرات درازمدت بود، اما کار فرهنگی برای کودکان و نوجوانان، تأثیرات آنی هم دارد. همان لحظه‌ای که برای کودکی کتاب می‌خوانید یا کتابی به دستش می‌دهید، می‌توانید شوق و اشتیاق را در چهره‌اش ببینید. خوشبختانه کار با بچه‌ها به آدم انگیزه زیادی می‌دهد؛ چون بچه‌ها به‌صورت غریزی با کتاب برخورد می‌کنند و احساساتشان را پنهان نمی‌کنند. از این گذشته، بسیار شکل‌پذیرند و تأثیرپذیر نیز هستند و حرکت‌هایی مانند جام باشگاه های کتابخوانی کودکان و نوجوان، می‌تواند مؤثر باشد.

نویسنده کتاب «روزی که مانیا گم شد» درباره مواجهه کودکان و نوجوانان با جام باشگاه های کتابخوانی در شهر گنبد گفت: بچه‌ها اشتیاق زیادی داشتند و خوشبختانه مربیان هم شیوه‌های خلاقانه و خوبی برای علاقه‌مندکردن بچه‌ها به کتاب ابداع کرده بودند. اما مشکل اساسی این بود که به‌خصوص در مدارس، کتاب کم بود.

جوزدانی گفت: به نظر می‌آید که کتاب در مدارس خوب توزیع نمی‌شود و بچه ها در مواجهه با کتاب‌های جدید قرار نمی‌گیرند. به این ترتیب، هر قدر هم که مروجان تلاش کنند، وقتی کتاب و به‌خصوص کتاب‌های جدید به مدارس نمی‌رود، نمی‌شود به اجرای درست طرح امیدوار بود. باید تهیه کتاب و تشویق به کتابخوانی همزمان صورت بگیرد که البته می‌دانم مشکل است.

جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان اسفند ماه امسال برگزیدگان خود را خواهد شناخت.Source link

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

خاطرات سرخ ایثار/شهید سید محمد کشاورز
مراسم روز آفریقا
یادواره شهدای مسجد غدیرخم
تقدیر از موزه برتر سال ۹۵

فیلم / کویتی‌پور برای «ویلایی‌ها» خواند
معجزه‌ی بزرگ فتح خرمشهر
گنجینه عظیم دفاع مقدس
خرمشهرها در پیش است…

صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران
صوت / پیام یک آتش نشان: برای آتش نشان ها دعا کنید
صوت / مداحی «کاشکی قسمتم بشه کربلا» با نوای امیر عباسی
صوت / بیا که زینبم میاد به کربلا (حاج محمود کریمی)

صفحه اول روزنامه‌های ۳ خرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳ خرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳ خرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲ خرداد ۹۶