امروز

سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۵

  ساعت

۱۴:۴۴ بعد از ظهربه گزارش به گزارش جردن نیوز به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی فعالیت‌های ترویج کتابخوانی، عذرا جوزدانی نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان که در آیین گشایش باشگاه‌های کتابخوانی در شهر گنبد کاوس حضور داشت، گفت: در شهر گنبد استقبال از آیین گشایش جام باشگاه‌های کتابخوانی خوب بود. چون به نظر می‌آید بچه‌های گنبد، نسبت به بچه‌های شهرهای بزرگتر، هم شور و شوق و هم فراغت بیش‌تری برای کتابخوانی دارند و هنوز فشردگی وقت و اضطراب و کلاس‌های پی‌درپی رفتن که در شهرهای بزرگ مد شده، خوشبختانه رواج ندارد و بچه‌ها بکرتر و غریزی‌تر با کتاب برخورد می‌کنند. البته والدین هم خوب همکاری می‌کردند.

وی درباره اثرات برگزاری طرح‌های ترویجی تابخوانی گفت: اگرچه در کار فرهنگی باید منتظر تأثیرات درازمدت بود، اما کار فرهنگی برای کودکان و نوجوانان، تأثیرات آنی هم دارد. همان لحظه‌ای که برای کودکی کتاب می‌خوانید یا کتابی به دستش می‌دهید، می‌توانید شوق و اشتیاق را در چهره‌اش ببینید. خوشبختانه کار با بچه‌ها به آدم انگیزه زیادی می‌دهد؛ چون بچه‌ها به‌صورت غریزی با کتاب برخورد می‌کنند و احساساتشان را پنهان نمی‌کنند. از این گذشته، بسیار شکل‌پذیرند و تأثیرپذیر نیز هستند و حرکت‌هایی مانند جام باشگاه های کتابخوانی کودکان و نوجوان، می‌تواند مؤثر باشد.

نویسنده کتاب «روزی که مانیا گم شد» درباره مواجهه کودکان و نوجوانان با جام باشگاه های کتابخوانی در شهر گنبد گفت: بچه‌ها اشتیاق زیادی داشتند و خوشبختانه مربیان هم شیوه‌های خلاقانه و خوبی برای علاقه‌مندکردن بچه‌ها به کتاب ابداع کرده بودند. اما مشکل اساسی این بود که به‌خصوص در مدارس، کتاب کم بود.

جوزدانی گفت: به نظر می‌آید که کتاب در مدارس خوب توزیع نمی‌شود و بچه ها در مواجهه با کتاب‌های جدید قرار نمی‌گیرند. به این ترتیب، هر قدر هم که مروجان تلاش کنند، وقتی کتاب و به‌خصوص کتاب‌های جدید به مدارس نمی‌رود، نمی‌شود به اجرای درست طرح امیدوار بود. باید تهیه کتاب و تشویق به کتابخوانی همزمان صورت بگیرد که البته می‌دانم مشکل است.

جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان اسفند ماه امسال برگزیدگان خود را خواهد شناخت.Source link

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

همایش رسانه انقلابی
صبح ششمین روز حادثه پلاسکو

سینما کلید پیشرفت کشور
موضع متفاوت «مصر» درباره بحران «سوریه»
جلسه سال ۹۳ قالیباف در شورای شهر درباره ساختمان پلاسکو
خط آزاد – آینده ای پر از ابهام برای رویای آمریکایی

صوت / پیام یک آتش نشان: برای آتش نشان ها دعا کنید
صوت / مداحی «کاشکی قسمتم بشه کربلا» با نوای امیر عباسی
صوت / بیا که زینبم میاد به کربلا (حاج محمود کریمی)
صوت / آهنگ «خادم الحسین» با صدای حامد زمانی

صفحه اول روزنامه‌های ۵ بهمن ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۵ بهمن ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۵ بهمن ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های عربی ۵ بهمن ۹۵