امروز

جمعه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۳:۱۷ بعد از ظهرساعت: ۱۶:۰۰
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
شناسه خبر: ۹۶۴۵۴۳

این نوشتار نشانگر ناله ی واقعی از درد و جراحت اخلاقی است که با چشم غیر مسلح نمی توان دید، زخمی که بهبودی آن غیر ممکن بنظر می رسد، زخمی بدون خونریزی که با عدم پارگی یک عضوخاص از یک بدن همچنان دردآوراست،این زخم عمیق در روح برخی افراد ریشه دوانده است و ممکن است عمیق تر شده و با غم و اندوه مستمر،ادامه یابد، مرهمی التیام بخش این زخم سیاه نیست.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی جردن نیوز؛ به نقل کوگانا، کتاب در جنگ عراق و افعانستان ما چکار کردیم ؟ قابل توجه، که در ردیف اول پیشخوان کتابخانه ها و کتاب فروشی های آمریکا از زمان انتشار آن یعنی در اول ماه نوامبر جاری قرارگرفته، توسط “دیوید وود “روزنامه نگار کهنه کار و برنده جایزه معتبر پولیتز برای روزنامه نگاری،نوشته شده است
این نوشتار نشانگر ناله ی واقعی از درد و جراحت اخلاقی است که با چشم غیر مسلح نمی توان دید، زخمی که بهبودی آن غیر ممکن بنظر می رسد، زخمی بدون خونریزی که با عدم پارگی یک عضوخاص از یک بدن همچنان دردآوراست،این زخم عمیق در روح برخی افراد ریشه دوانده است و ممکن است عمیق تر شده و با غم و اندوه مستمر،ادامه یابد، مرهمی التیام بخش این زخم سیاه نیست. این زخم روحی روانی از ویژگی های خاص سربازان آمریکایی است که در جنگ های ایالات متحده در ماورای آبها و طول قرن بیستم در خارج از کشور شان به عنوان نظامی درگیر شدند.
با این حال، بسیاری از آمریکایی ها از ماهیت بیماری خود بی خبرند بیماری که به نام اختلال روانی واسترس پس از شوک سانحه معروف بوده و اختصاراً با حروف “PTSD”شناخته می شود و شیوعی غافلگیرانه میان سربازان و اعضای نیروهای مسلح که در جنگ های اخیر ایالات متحده و در یک منطقه جنگی در جهان و در مناطقی بسیار داغ درگیری که در آن سازمان های تروریستی گسترش داشته و مظهر خشونت شدید بشمار می آیند شرکت داشته اند.
از ویژگی های بارز این کتاب،که با عنوان آنچه ما انجام داده ایم، ماچکارکرده ایم ؟ نویسنده باسابقه در رسانه های جنگ “دیوید وود”، توانسته است به ترسیم تصویر دقیقی از جزئیات این جنگ در  آستانه ی قرن بیست ویکم، که  آن را جنگ های معاصر نامیده، که در نوع خود تاثیر چشمگیری برصاحب نظران که میان دو آسیا سنگ مرتبط به دام افتاده اند گذاشته است.
 جنگهای زنجیری در گرداب قرن جدید
“وود”با این روایت پرتنش با دردی پنهان اما عمیق و ویرانگر در بیشتر اوقات،در توصیف وضعیت جنگ پست مدرن آمریکایی درصد است بگوید: برای افزایش آگاهی از ابعاد این تجربه تلخ باید در سطوح اخلاقی و انسانی به آن بپردازیم  او در مرکز تحقیقات خود تحت عنوان تعریف آسیب اخلاقی، روانی، معنوی، و اخلاقی واردشده و در ترجم به کسانی که آنها را به جنگ فرستاده واقعی فرستاده اند، به فضایی در خارج از کشور که عمدتا اهداف ناشناس و هویتی مجهول که مخالف با ارزش ساده در تمایز بین حق و باطل به منظور اطمینان از یک مسیر اخلاقی برای عملکرد نظامیان ما است که تبدیل به شرایط غیر اخلاقی در یک پروسه اداری مارپیچ در درگیری امروز است.درک آن ضرورت دارد چون اینان نیز قربانی شده اند.

  نویسنده کتاب در بخشی دیگر از پژوهش خود تصویرپردازی از صحنه های واقعی بازگشت نظامیان از میدان جنگ در افغانستان و عراق، به استناد لیست گواهی روانپزشکی از درمانگران، روانشناسان، کارشناسان امر به موارد آسیب های روانی و انتقال یک تجربه آسیب زا را مورد کنکاش و مطالعه قرار داده است .


Image result for What have we done?   David Wood


  میزان اثرات آن بر سلامت روانی و همچنین اختلال روحی برای برقراری ارتباط دوباره با خانواده های خود از یک سو و با جامعه پس از بازگشت از موضوعات چالش برانگیز دیگر پرده برمی دارد این صحنه های واقعی تجربه شخصی  “دیوید وود”با اشاره به دلایل آشکار از کار مستقیم خود به عنوان یک گزارشگر میدان خبرنگار جنگ در بیش از یک پایگاه و مواضع جنگی، که در آن سربازان آمریکایی با وحشت شاهد خشونت و گاهی اوقات به تجسم صحنه های دلهره آور فوق العاده افتضاح مجبور بوده اند حکایت می کند.
این کتاب به یک چارچوب دیگر نیز اشاره دارد: نظامیان می بایست به عنوان یک رسته کار انتخابی به کار برجسته ملی در خدمت نظامی در صفوف نیروهای مسلح ایالات متحده، و با تصمیم گیری برای غرور و افتخار به عنوان داوطلب به منظور کمک به خدمات ملی کشور به استخدام درامدند.


اما یافته های اخیر نشان می دهد که این جنگ های بی معنی و بدون درنظر داشتن روجیه اصلی اینان؛تنها آسیب روانی و وجدانی را در بازگشت نصیب آنها کرده است. بطوری که هرچه مدت این زخمها طولانی شود درمانی پیدا نخواهندکرد، ترک زخم بر روح جوانانی که به کشور خود دیپورت شده با بازگشته اند صحنه ی جنگهای که جان غیر نظامیان بی گناه را درو می کرد فراموش نمی کنند .

آنچه که به یک فریاد بلند از تمام کسانی که بعنوان  سربازان آمریکایی از طریق بازگو کردن ماجراهای  شخصی خود دنبال کرده ام چهره سازی از مرگ، ویرانی برخلاف رویاهای بشر دوستانه این جوانان بوده که در آتش افروزی جنگ هایی شرکت کرده اند که انسان ها سوخت آن بوده اند و این روند پر معضل حاصل از تصمیم گرفته شده توسط سیاستمداران و فرماندهان ارتش در جنگ ناشناخته نهفته است.
تجاوز به حقوق بشر
پس از بازگشت سربازان از میدان جنگ به طور انحصاری احساس گناه عمیق بجای قهرمانی و فداکاری خود،سراپای روح این سربازان را فرا گرفته است به ویژه هنگامی که با این واقعیت روبرومی شوند که آنها برای کشتن مردم و انسان ها دیگر که اغلب آنها بیگناه بوده اند اقدام کرده اند و دراین عرصه هیچگاه قواعد انسانی و نه دلایل بشر دوستانه را در این جنگ های هار رعایت نکرده اند.آنها وقتی کشتار انسانها در افغانستان را بافیلم ها و داستانهای  قتل عام جنگ های جهانی مقایسه می کنند می بینند که جنایت شان بمراتب شدیدتر وغیر انسانی تر بوده است.
  در بخشی دیگراز این کتاب آمده است:حتی مربیانی که به آموزش این نظامیان می پرداخته اند شاید بتوانند این نوع از جنگ ها و چگونگی مقابله با شرایط سخت و خشن را تحمل کنند، ولی آنها نمی توانند میزان خشونت وحشتناک این جنگ ها را در شکست روحی نیروهای نظامی خود و تاثیر آن بر سلامت روانی و عقلانی آنها در طولانی مدت تصور کنند.

در نهایت”وود” می نویسد: فراموش نکنید که مواردی در میان برای این نظامیان آمریکایی پیش آمده که برخی توسط رفقای همکار خود مورد تجاوز جنسی واقع شده اند ،درمان روحی این موارد نیز هرگز التیام بخش نیست!

خبرنگار ارشد امور امنیت ملی دیوید مارتین در شبکه ی تلویزیونی CBS آمریکا طی اظهار نظری در رابطه با این کتاب نوشت: هنگامی که من این کتاب دیوید وود را می خوانم به عنوان خواننده ،از خودم می پرسم پس از هر بار خواندن صفحاتی از آن چرا نمی توانم آن صحنه پردازی دقیق که “وود” انجام داده را تدوین کنم؟ با اینکه آن فهرست صحنه ها در مقابل چشمان من است و با تمام توان به وضوح آن درد عمیق را حس می کنم اما ما نتواستیم تا قبل از این هشدار، این مسئله را متوجه شویم “!


 


ترجمه:عبدلمجید اورا


 


انتهایی پیام/

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مراسم سان و رژه نیروهای مسلح خراسان رضوی همزمان با نخستین روز هفته دفاع مقدس برگزار شد. /گزارش تصویری
رژه بزرگ نیروهای مسلح در استانها
آیین حرکت عمومی در روز جهانی بدون خودرو با حضور شهردار تهران

آغاز سال تحصیلی بدون داعش در «دیرالزور»
تراریخت، حواله ناکجاآباد
فوکوس-استقبال از پیکر ۴ شهید دوران دفاع مقدس
اهدای مدال برنز والیبال قهرمانان جهان به تیم ملی ایران

ویژه عید سعید فطر -قطعه صوتی عید صیام
آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران

صفحه اول روزنامه‌های ۳۰ شهریور ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۹ شهریور ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۹ شهریور ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۹ شهریور ۹۶