امروز

یکشنبه, ۴ تیر , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۶:۲۳ قبل از ظهرمرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در گفتگو با جردن نیوز با تمجید از حضور پرشور بانوان نویسنده در تولید ادبی با موضوع دفاع مقدس عنوان کرد:  اتفاق خوبی که امروز در ادبیات جنگ در ایران دیده می شود ورود بانوان به این عرصه است که این حرکت ادبیات جنگ را از مسیر قدیمی خود به سمتی تازه تغییر مسیر داده و این تغییر مسیر به نظر من مثبت است. بانوان زیادی این روزها در استان‌های مختلف در حال کار هستند و بسیار هم خوب وارد این عرصه شده‌اند. به باور من تنها مادر است که متوجه می‌شود سربازی که روی خاک می‌افتد چه معنایی دارد و شاید به همین خاطر است که تغییر مسیر ادبیات جنگ را با حضور زنان مثبت می‌دانم.

وی افزود: در حال حاضر نویسندگانی فعال از میان بانوان در این حوزه فعالیت می کنند. نویسنده ای مانند خانم گلستان جعفریان دو کار را زیر چاپ دارند. یکی کتاب خاطرات همسر خلبان لشکری است با عنوان «روزهای بی‌آئینه» که اثری بسیار جذاب و خواندنی است. ایشان هجده سال منتظر بازگشت همسر خود بوده است و با این اتفاق زندگی شکل تازه‌ و بسیار متفاوتی به خود می‌گیرد. کتاب دیگری را این نویسنده با عنوان «همه سیزده سالگی‌ام» در دست انتشار دارد که شامل خاطرات مهدی طحانیان است؛ نوجوان سیزده‌ساله‌ای که اسیر ارتش بعث می‌شود و ماجراهای زیادی را رقم می‌زند. این کتاب هم بسیار خواندنی و پرکشش است.

سرهنگی ادامه داد: من با مشاهده این آثار از ورود خانم‌ها به ادبیات جنگ در این سطح گاه چنان ذوق زده می‌شوم که اختیارم از کف می رود و نمی‌دانم چه باید بکنم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برای تکمیل پرونده خاطره‌نگاری از دفاع مقدس به چند سال دیگر زمان نیاز داریم، گفت: این پرونده هیچ‌وقت بسته نمی‌شود و پایانی ندارد. پایان این کار پایان عمر ماست. به نظر من هنوز سکوت سربازها باقی مانده است. ما هنوز در ابتدای راهیم و کاری هم به آن معنا نکرده‌ایم. آنچه هست تنها نشانه‌هایی است. وقتی کتاب خاطرات عزت‌شاهی پس از بیست سال از پیروزی انقلاب اسلامی در آمد تازه فهمیدیم که نه، گویا انقلاب هم ادبیاتی دارد. وقتی کتاب «دا» را هم درآوردیم چنین حسی را داشتیم. آنچه داریم تنها جوانه‌هایی است روی یک درخت.

مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری افزود: تربیت نیروی انسانی متخصص در این زمینه بسیار خوب بوده اما هنوز کم است. الان که ما در حال تدوین خاطرات ده تن از امرای نیروی دریایی ارتش هستیم، جالب است بدانید که نه نفر از خاطره‌نگاران از اهالی شهرستان‌هایی غیر از تهران هستند و این یعنی نیروی انسانی متخصص برای این کار تربیت شده اند و تخصص لازم را کسب کرده اند وضع خوب است اما هنوز نیرو کم داریم. در ضمن یادمان نرود کار جمع آوری و تدوین خاطرات دفاع مقدس شغل ما نیست، شوق ماست.

سرهنگی تاکید کرد: باید از کار متوسط فراری بود و تنها به کار عالی در این حوزه اندیشید. ما امروز ۴۰ ناشر تخصصی در زمینه ادبیات دفاع مقدس داریم. اگر هر کدام از آنها سالی یک کتاب خوب تولید می‌کردند وضعیت قابل توجهی در این عرصه داشتیم اما این اتفاق رخ نمی‌دهد. باید از کار متوسط گریزان بود تا از صدماتش در امان بمانیم. دیگر فصل متوسط بودن گذشته و مخاطب هم قبولش ندارد.Source link

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مراسم افطار و دیدار فعالان حوزه زنان و خانواده با رییس جمهور
مسابقات اسب دوانی کورس بهاره – کرمانشاه
امضای تفاهم نامه بین مرکز پژوهش های مجلس و اتاق اصناف ایران
عیادت رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله مظاهری

نخستین فیلم از تیراندازی در فرودگاه مهرآباد
فیلمی دیده نشده از حضور سردار سلیمانی در جبهه
آیه های زندگی – عمل در مؤاخذه
تمام قد برای قدس…

آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران
صوت / پیام یک آتش نشان: برای آتش نشان ها دعا کنید

صفحه اول روزنامه‌های ۳ تیر ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳ تیر ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳ تیر ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۱ تیر ۹۶