امروز

سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۵

  ساعت

۱۴:۴۰ بعد از ظهربه گزارش گروه بین الملل جردن نیوز به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، ظاهرا حاکمان عربستان خواستار همکاری های نظامی گسترده تر و تنگاتنگ تر با ارتش آلمان شده اند.

بر اساس اطلاعات هفته نامه اشپیگل گویا قرار شده است که سربازان عربستان سعودی توسط ارتش آلمان آموزش ببینند. از طرف دیگر وزارت دفاع آلمان انتظار درخواست عربستان برای اعزام نیرو به این کشور را دارد. این نیروها باید در عربستان به عنوان کارشناس برای یک مرکز ضد ترور تازه تاسیس شده توسط ائتلاف نظامی عربستان سعودی در ریاض به کار گرفته شوند.

به این ترتیب گسترش همکاری های نظامی بین دو کشور مهم ترین موضوع در دیدار قریب الوقوع “اورزولا فون در لاین”، وزیر دفاع آلمان به عربستان سعودی است. در روز پنج شنبه اولین گفتگوهای سیاسی این وزیر آلمانی در عربستان صورت خواهد گرفت.

به نوشته هفته نامه “اشپیگل”، تصمیمات برای این سفر از آنجایی که هر گونه همکاری با عربستان سعودی بحث برانگیز است محرمانه نگه داشته شده بود.

بر اساس یک یادداشت محرمانه وزارت دفاع آلمان، با این حال آلمان باید بر علاقه خود به عربستان سعودی به عنوان یک شریک دشوار اما مهم در منطقه تاکید کند.

بر این اساس ،تصمیمات برای همکاری ارتش آلمان با عربستان سعودی مشخص است؛ اواخر سال ۲۰۱۵ ریاض پیشنهاد داد که به صورت منظم گروهی از افسران دانشجوی این کشور در آلمان آموزش ببینند. از آن زمان بین وزرای دفاع دو کشور درباره جزئیات قانونی این تصمیم گیری مذاکره می شود.

فون در لاین در ریاض تاکید خواهد کرد که از این همکاری ها حمایت کرده و قراردادهای مرتبط با آن به زودی می تواند امضا شود.

وزارت دفاع آلمان انتظار دارد که عربستان سعودی در سفر فون در لاین به این کشور وی را تحت فشار قرار دهد که نیروهایی را به عنوان مشاور برای برخی پایگاه های نظامی تاسیس شده توسط ائتلاف به رهبری عربستان در منطقه به این کشور بفرستد. اگر ارتش آلمان به عربستان مشاور اعزام کند رسما به عنوان عضو رسمی ائتلاف نظامی عربستان سعودی که تا به حال به ندرت امکان پذیر به نظر می رسید مشخص می شود.

درخواست عربستان سعودی برای گسترش و تقویت همکاری های نظامی با آلمان البته در نقطه زمان بدی اتفاق افتاده است. همکاری با ریاض به دلیل جنگ خشونت بار در یمن و نقض مستمر حقوق بشر در این کشور مسئله ساز است. با این حال وزارت دفاع آلمان بر گسترش این همکاری ها تاکید دارد.

سفر “فون در لاین” به ریاض در چنین شرایطی سفری حساس است. از یک طرف وزیر دفاع آلمان می خواهد به نمایندگی از کل دولت آلمان این کشور عربی را به عنوان شریکی در مبارزه با تروریسم از دست ندهد و همزمان باید انتقادهای عمومی به آل سعود به دلیل نقض گسترده حقوق بشر، افزایش تردیدها به عملیات نظامی ریاض در یمن و مسئله حساس صادرات سلاح به عربستان را مد نظر قرار دهد.

بر اساس یادداشت محرمانه وزارت دفاع آلمان، فون در لاین در عربستان همچنین به مسائل حقوق بشری هم خواهد پرداخت. وی بعد از سفر به ریاض اواخر هفته به بحرین و اردن نیز سفر خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

همایش رسانه انقلابی
صبح ششمین روز حادثه پلاسکو

سینما کلید پیشرفت کشور
موضع متفاوت «مصر» درباره بحران «سوریه»
جلسه سال ۹۳ قالیباف در شورای شهر درباره ساختمان پلاسکو
خط آزاد – آینده ای پر از ابهام برای رویای آمریکایی

صوت / پیام یک آتش نشان: برای آتش نشان ها دعا کنید
صوت / مداحی «کاشکی قسمتم بشه کربلا» با نوای امیر عباسی
صوت / بیا که زینبم میاد به کربلا (حاج محمود کریمی)
صوت / آهنگ «خادم الحسین» با صدای حامد زمانی

صفحه اول روزنامه‌های ۵ بهمن ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۵ بهمن ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۵ بهمن ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های عربی ۵ بهمن ۹۵