امروز

چهارشنبه, ۴ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۵:۱۷ قبل از ظهربه گزارش به گزارش آریانا، برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو با موضوع ( نقش سینمای هالیوود در پیشبرد سیاست اسلام هراسی )  با حضور آیت الله قائم مقامی ، پژوهشگر سینما و استاد حوزه و دانشگاه و محمدرضا شاه حسینی ، پژوهشگر و نویسنده سینما روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه قائم مقامی در خصوص چرایی تقابل میان اسلام و تمدن غرب عنوان کرد : این نقابل پیش از آنکه جنبه سیاسی داشته باشد ، جنبه فرهنگی و فکری دارد.به عبارت دیگر دو ایدئولوژی ، مکتب فکری و نگاه در برابر هم قرار گرفته است.

وی افزود : دنیای مدرن یه سری از واژگان را مطرح می کند که بسیاری از این شعارها از لحاظ واژگانی و مفهومی در دید اسلام نیز درست است اما بحث بر سر مصدایق این اصطلاحات است.

این پژوهشگر سینما اظهار کرد : به دلیل وجود یک الهیات ناقص و منسوخ در قرون وسطی ، مبنای درستی در غرب شکل نمی گیرد که این موضوع سبب شد مصادیق عرضه شده نادرست و معیوب باشد.این در حالی است که انقلاب اسلامی در اصلاح مصادیق بسیار درست عمل می کند.

قائم مقامی یادآورشد:امروز یهودیان و صهیونیست ها با ابزار سینما روضه خوانی کرده و پیام خود را به جهان اعلام می کنند تا قوم یهود را  مظلوم نشان دهند و ساخت فیلمهایی مانند «فهرست شیندلر» به صورت بسیار هنرمندانه و فنی و دقیق برای بیان مظلومیت آنهاست.

وی با بیان اینکه در قرون وسطی تقابل و درگیری کامل با اسلام دیده می شود ، تاکید کرد: اصل هراس و وحشت غرب از آگاه شدن انسان به مصادیق درست شعارهاست.به عبارت دیگر غرب از اینکه بشر متوجه شود آزادی وجود دارد نه به آن شکلی که توسط خودشان بیان شده است ، وحشت دارد و از اینکه انسان متوجه این تغییر شود نگران است.

در ادامه برنامه شاه حسینی به تفاوت میان تمدن غرب و اسلام پرداخت و گفت : غرب فلاسفه را داشته است و اسلام انبیا را این تفاوت اصلی ما با نگرش غربی است بنابراین تمایز اسلام با جامعه غربی این است که تفلسف نمی کند بلکه تعبد می کند.

وی عنوان کرد : مفهومی که یک مسلمان از واژه ها دارد با نگاه فلسفه گرایانه غربی متفاوت است و در برخی مواقع دچار تضاد عمیق و حتی جنگ می شود.

این پژوهشگر، سینما را یک ابزار رسانه ای برای رخنه باورها و تفکرات فلاسفه ی غرب به ذهن بشر دنیای مدرن توصیف کرد و گفت : غرب به جایی می رسد که می بیند تفکری به نام انقلاب اسلامی و اسلام شیعه در مقابل تمدن غرب حل نمی شود ، واژگان را نمی پذیرد و مبدا تفکری متفاوتی برمی گزیند و از ابزارهای مدرن کمک می گیرد.

شاه حسینی ادامه داد : شکل گیری اسلام هراسی در غرب با ایران هراسی آغاز می شود و آنچه که عینیت پیدا می کند و در قالب دیالوگ و المان های سینمایی مطرح می شود با ایران شروع و افزایش می یابد و این هراس تا جایی است که به خلط اسلام شیعی و سنی کشیده می شود.Source link

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تمرین نمایش شرق دور،شرق نزدیک
اعطای حکم ریاست دانشگاه آزاد توسط علی اکبر ولایتی
افتتاح کارخانه پنل های خورشیدی در شهرک صنعتی شیراز
اجتماع دانشجویی و مردمی مدافعان مسجدالاقصی

اعطای حکم ریاست دانشگاه آزاد به «فرهاد رهبر» توسط ولایتی
سخنرانی حجت الاسلام میرباقری در مورد کنز وجود حضرت معصومه (س)
دستگیری اراذل و خرده فروش های مواد مخدر تهران
عکس المل جالب زنان خارجی به حجاب!

ویژه عید سعید فطر -قطعه صوتی عید صیام
آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۳ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲ مرداد ۹۶