امروز

جمعه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۷:۳۱ قبل از ظهربه گزارش به گزارش آریانا به نقل از مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، در راستای توافق همکاری ایران و هند برای اجرای طرح های مشترک بیوتکنولوژی، مطالعه و تحقیق درباره مقابله با تنش های زنده و غیرزنده سه محصول کشاورزی بیوتکنولوژی برنج، کلزا و گندم به تصویب دو کشور رسید.

این امضای سند همکاری میان متخصصان هند و ایران و پیرو نخستین کارگاه هم اندیشی علمی با حضور ۱۱ دانشمند کشورمان از ۶ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی، برای اجرای طرح های مشترک بیوتکنولوژی صورت گرفت.

نخستین کارگاه هم اندیشی علمی بیوتکنولوژی بین ایران و هند به میزبانی مرکز بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در دهلی نو، برگزار شد و در آن دانشمندان بیوتکنولوژی کشورمان بر سر اجرای ۶ طرح بیوتکنولوژی با دانشمندان هندی به توافق رسیدند.

علاوه بر مطالعه درباره مقابله با تنش های زنده و غیرزنده سه محصول کشاورزی برنج، کلزا و گندم، تحقیق در زمینه درمان سلول های بنیادی، شناسایی و درمان بیماری های واگیر منطقه ای ایران و هند، درمان سرطان، تولید حیوانات مهندسی شده و تولید سوخت از پسماند کشاورزی از طرح هایی است که بین متخصصان دو کشور به تصویب رسید.

این نخستین باری است که بعد از انقلاب اسلامی، ایران و هند در این زمینه برای کار مشترک به توافق رسیده اند. براین اساس قرار است این طرح ها به وزارتخانه های علوم و تحقیقات دو کشور ارجاع و در صورت تصویب به مرحله اجرا گذاشته شود.

با اجرایی شدن این طرح ها هر کدام از کشورها ۵۰ درصد هزینه کارهای پژوهشی را پرداخت می کنند و عملا با نیمی از هزینه طرح های کاربردی علمی برای کشور به سرانجام خواهد رسید.

گفته می شود، هند در زمینه بیوتکنولوژی با ۸۰ کشور تفاهم نامه دارد اما با ۴۴ کشور کار مشترک تحقیقاتی انجام می دهد که با این توافق، ایران ۴۵ کشوری است که با هند پژوهش های بیوتکنولوژی را انجام خواهد داد.

این کشور  در سال ۲۰۱۶ در چاپ مقالات بیوتکنولوژی رتبه سوم در جهان را به خود اختصاص داد و ایران هم با چاپ ۶۱۸ مقاله علمی در زمینه بیوتکنولوژی، سال ۲۰۱۶ در جایگاه چهاردهم جهان قرار گرفت.Source link

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

پیکر پاک و مطهر ۱۹ شهید گمنام دفاع مقدس عصر پنج شنبه وارد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد شد. گزارش تصویری
اعزام نخستین گروه حجاج گلستان به عربستان
بزرگداشت شهید مدافع حرم محسن حججی
مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی در حسینیه فاطمه زهرا(س)/تصاویر

خط آزاد – کشتار شیعیان در العوامیه
ما قوی هستیم
مدیریت ویروسی
مراقب باشید به کودکان ظلم نشود

ویژه عید سعید فطر -قطعه صوتی عید صیام
آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۵ مرداد ۹۶