امروز

جمعه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۷:۳۳ قبل از ظهر


به گزارش سرویس بین الملل آریانا، اخیرا اریک‌پرنس بنیانگذار شرکت امنیتی بلک واتر و استیو بنن استراتژیست ارشد دونالد ترامپ طرح خصوصی‌سازی جنگ افغانستان را مطرح کرده‌اند که واکنش حکومت افغانستان را نیز در پی داشته است.

در حالی که شورای امنیت افغانستان بحث درباره با خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان را رد کرده است اما برخی از رسانه‌ها گزارش دادند که بازدید مخفیانه رئیس سازمان سیا به کابل نیز به همین هدف صورت گرفته بود.

حامدکرزی رئیس‌جمهور سابق افغانستان نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرد که واگذاری جنگ به شرکت‌های امنیتی در واقع به معنی ادامه کشتار مردم افغانستان و طولانی شدن درگیری‌ها در این کشور است.

کرزی معتقد است که واگذاری جنگ در افغانستان به شرکت‌های خصوصی توسط آمریکا در تناقض آشکار با حاکمیت ملی و قانون اساسی در این کشور قرار دارد.

وی تاکید کرد: خصوصی‌سازی دفاع و امنیت افغانستان به معنای طولانی شدن جنگ، ادامه کشتار مردم بی گناه و رواج بیشتر خودسری و قانون‌شکنی خواهد شد.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان تصریح کرد: تجربه تلخ عراق گواه است که واگذاری جنگ به شرکت‌های خصوصی پیامدهای بسیار خطرناکی را در پی خواهد داشت.

وی گفت:  خودم را ملزم می‌دانم که از حالا در برابر این تصمیم احتمالى آمریکا هشدار داده و تصریح کنم که یک چنین اقدامى با واکنش شدید مردم افغانستان روبرو خواهد شد.

کرزی از رهبران حکومت افغانستان خواست تا مخالفت صریح خود را با طرح احتمالی واشنگتن برای واگذاری مدیریت جنگ به شرکت‌های خصوصی اعلام کند.

شرکت امنیتی بلک واتر قبل از این، طرف قرداد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در عراق و افغانستان بود که مرتکب جنایات بسیاری در عراق شده‌ است.

بر اساس طرح ارائه‌شده توسط مشاوران ترامپ حدود ۵ هزار سرباز خصوصی و یکصد هواپیمای جنگی شرکت امنیتی بلک واتر مدیریت جنگ در افغانستان را به عهده خواهد گرفت.

این در حالی است که طرح ارائه شده با مخالفت شدید «مک‌ مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا و سایر ژنرال‌های نظامی این کشور مواجه شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

پیکر پاک و مطهر ۱۹ شهید گمنام دفاع مقدس عصر پنج شنبه وارد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد شد. گزارش تصویری
اعزام نخستین گروه حجاج گلستان به عربستان
بزرگداشت شهید مدافع حرم محسن حججی
مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی در حسینیه فاطمه زهرا(س)/تصاویر

خط آزاد – کشتار شیعیان در العوامیه
ما قوی هستیم
مدیریت ویروسی
مراقب باشید به کودکان ظلم نشود

ویژه عید سعید فطر -قطعه صوتی عید صیام
آتش سوزی گسترده مهیب برج ۲۴ طبقه در لندن
«مرد می‌خواهد» با صدای علیرضا عصار
صوت/ انتشار قطعه «بیا پایین» خطاب به رانت‌خواران

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۶ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۵ مرداد ۹۶