امروز

جمعه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۳:۲۹ بعد از ظهر

پدیده نادر چشمه‌های ریتمیک
      پنج شنبه - ۲۶ مرداد ۱۳۹۶      450070      27 بازدید   برترین ها: چشمه‌های ریتمیک چشمه هایی هستند که خواص جزر و مدی از خود نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، سطح آب این چشمه‌ها در دروه‌های زمانی نسبتا منظمی بالا و پایین می‌شود. گاهی چشمه به طور کامل متوقف می‌شود و و بعد از چند دقیقه یا یا چند ساعت دوباره فعالیت خود را آغاز می‌کند. علت این دوره‌ای بودن دقیقا مشخص نیست، اما یک نظریه نسبتا صحیح وجود دارد.

تصور می‌شود در نزدیکی چشمه‌های ریتمیک یک غار بزرگ زیرزمینی با جریان آب دائمی وجود دارد. خروجی غار یک لوله باریک است که ابتدا به سمت بالا رفته و سپس به شدت خم می‌شود تا به چشمه می‌رسد. همانطور که آب غار را پر می‌کند لوله نیز پر می‌شود. وقتی سطح آب به بالاترین نقطه در لوله می‌رسد، از خمیدگی سرازیر می‌شود و به سمت چشمه می‌ریزد. این باعث یک اثر سیفونی می‌شود که آب را از غار می‌کشد تا آن را خالی کند. وقتی سطح آب افت کرد هوا وارد لوله می‌شود، سیفون را می‌شکند و چشمه متوقف می‌شود. سپس دوباره سطح آب غار افزایش می‌یابد و چرخه تکرار می‌شود.

چشمه‌های ریتمیک پدیده‌ای نادر هستند. احتمالا بیش از صد چشمه ریتمیک در جهان وجود ندارد. بزرگترین چشمه ریتمیک جهان، چشمه اینترمیتنت است که در وایومینگ قرار دارد. چشمه ریتمیک دیگر در تنسی قرار دارد. این چشمه دوره ۲ ساعت و ۴۷ دقیقه‌ای دارد و جریان آن از یک چند قطره تا ۲۰۰۰ لیتر در دقیقه متغیر است.

روزنامه های صبح کشور

 
۲۵۸۰۷۱۵٫jpg
 ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
 3177 بازدید

صفحه اول روزنامه‌های ۳۰ شهریور ۹۶

۲۵۷۹۶۳۲٫jpg
 ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
 6075 بازدید

صفحه اول روزنامه‌های ۲۹ شهریور ۹۶

۲۵۷۹۶۴۳٫jpg
 ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
 6142 بازدید

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۹ شهریور ۹۶